Świnoujście posiada wiele ciekawych punktów – jednym z nich jest latarnia, która znajduje się na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jej wieża liczy sobie aż 67,7 metra, co powoduje, że jest ona najwyższą latarnią w Polsce.
Latarnie to popularny widok na nabrzeżach. Znaczą linię brzegową i pomagają statkom w nawigacji. Teraz coraz częściej pełnią również rolę atrakcji turystycznych – udostępnione są dla zwiedzających, którzy chcieliby z bliska zobaczyć, jak działa latarnia. To nie lada gratka zwłaszcza dla dzieci!
Latarnia Morska Świnoujście to jedna z wielu na polskim wybrzeżu. Ze względu na swoją wysokość jest to latarnia najwyższa. Zlokalizowana jest w dzielnicy Warszów.
Wybudowana jest w cegły. Na jej szczyt prowadzi ponad 300 schodów. Cały obiekt składa się z trzech części, a mianowicie z wieży latarni, a także z budynków, w których umieszczone są urządzenia radiolatarni oraz pokoje dla obsługi.
Historia latarni w Świnoujściu
Aż do XVII wieku Świnoujście nie posiadało żadnej latarni. Zamiast niej rozpalano duże ognisko na pobliskim wzniesieniu w Chorzelinie.
Latarnia w Świnoujściu została wzniesiona na początku XIX wieku, a dokładnie w 1805 roku. Następnie, w 1828 roku, na jej miejscu postawiono kolejną. Latarnia, która obecnie znajduje się w mieście, została wybudowana w 1857 roku. Jak na swoje czasy była prawdziwym osiągnięciem budowlanym. Do zakończenia II wojny światowej była ona najwyższą latarnią w Niemczech.
Na przestrzeni lat latarnia w Świnoujściu poddawana była licznym remontom, które również zmieniły jej pierwotny wygląd. Ostatni remont miał miejsce 20 lat temu, gdy poddano modernizacji całą wieżę oraz okoliczne budynki.
Dzisiaj latarnia znajdująca się w Świnoujściu jest jednym z symboli miasta. Ze względu na swoją wysokość jest ona także punktem orientacyjnym dla okolicy.
Latarnia w Świnoujściu – zwiedzanie
Osoby zainteresowane mogą nie tylko zobaczyć ten piękny budynek z zewnątrz, ale również odwiedzić go w środku. Latarnia w Świnoujściu jest udostępniona dla zwiedzających.
Wejścia na wieżę odbywają się przez cały rok w różnych godzinach – dokładne informacje można znaleźć na stronach internetowych. Cena za bilet to od 5 do 9 złotych.