Świnoujście – turystyka po Covid-19

Świnoujście – turystyka po Covid-19

Jeszcze przez długi czas koronawirus będzie rzucał cień na gospodarkę. Powrót do normalności po pandemii nie będzie prosty, zwłaszcza dla turystyki, która oprócz tego, że została dotknięta obostrzeniami sanitarnymi, będzie musiała zmagać się z ostrożnością i nieufnością potencjalnych turystów, obawiających się zarażenia.

Wpływ koronawirusa na turystykę

Koronawirus oznacza ciężkie czasy dla całej branży turystycznej. Kiedy w marcu został wprowadzony lockdown, wiadomo było, że to właśnie turystyka ucierpi najbardziej. Obostrzenia najmocniej dotknęły właśnie hotele, restauracje, kawiarnie, placówki kulturalne, w tym muzea, teatry i inne miejsca, które do tej pory były regularnie odwiedzane przez turystów. Musiały one albo tymczasowo się zamknąć, albo – jak w przypadku gastronomii – zmienić profil swojej działalności (restauracje zaczęły oferować dania na wynos).

Trzeba też podkreślić, że SARS-Cov-2 doprowadził do zamknięcia granic. To całkowicie wstrzymało turystykę międzynarodową, która i tak była ograniczana w coraz większym stopniu przez zawieszanie połączeń samolotowych. Zamknięcie granic miało duży wpływ na Świnoujście. Turystyka dzięki bliskości z Niemcami, którzy byli dość częstymi gośćmi na polskim wybrzeżu, dobrze się tu rozwijała. Od Świnoujścia, aż po Koszalin, Ustkę, a nawet Gdańsk – niemieccy turyści chętnie przyjeżdżali nad Bałtyk. Po zamknięciu granic zostało to zahamowane. Obostrzenia dotyczące podróżowania wewnątrz kraju też nie wpłynęły pozytywnie na kondycję branży.

1000 plus i turystyka po pandemii

COVID-19 oznacza ogromne wyzwanie dla turystyki. Może wiązać się z upadłością wielu podmiotów działających w branży, nie mówiąc o tym, że straty związane z pojawieniem się wirusa będą ogromne. Teraz, gdy następuje stopniowe luzowanie ograniczeń, firmy i osoby działające w turystyce (bo to także np. przewodnicy czy wynajmujący mieszkania), mają szansę ratować swoje biznesy.

Turystyka po pandemii z pewnością się jednak zmieni. Restauracje, kawiarnie, teatry i inne obiekty oraz atrakcje turystyczne muszą dostosować się do wytycznych sanitarnych. Oznacza to między innymi zwiększenie znaczenia utrzymania czystości, wprowadzanie procedur dezynfekcyjnych i obowiązkowego mierzenia temperatury, instalację pleksiglasowych osłon, a także implementację wszelkich przepisów, zasad i zaleceń sanitarnych, dzięki którym będzie możliwe bezpieczne korzystanie z usług.

Warto też zauważyć, że rząd – dostrzegając ciężką sytuację w branży i rozumiejąc jej istotną rolę w gospodarce – stara się odpowiadać na jej potrzeby. Stąd właśnie możliwość starania się o pomoc finansową dla firm, a także dedykowane specjalnie dla turystyki rozwiązania, takie jak zapowiadane tzw. 1000 plus. Dofinansowanie ma dotyczyć Polaków, którzy zdecydują się spędzić wakacje w kraju. To zaś ma pomóc firmom z branży turystycznej w przetrwaniu. Pytanie tylko, czy to wystarczy? I jak rozwiązanie to będzie wyglądać w szczegółach?

Wakacje w Polsce – turystyka w Świnoujściu

Trzeba mieć jednak nadzieję, że branża turystyczna wyjdzie na prostą i sytuacja się poprawi, a sezonu nie będzie trzeba spisywać na straty. Jeśli tylko uda się przełamać strach Polaków przed COVID-19 i faktycznie ograniczyć ryzyko zarażenia się, jest szansa, że środki na walkę ze skutkami pandemii przyniosą efekt. Możliwe też, że aktualny sezon nie będzie taki zły i liczba turystów nie spadnie drastycznie.

Ograniczenia i utrudnienia w ruchu międzynarodowym, 1000 plus, a także zachęty do aktywności turystycznej w kraju, mogą zwiększyć popularność rodzimych atrakcji turystycznych. Wakacje w Świnoujściu lub w innym kurorcie nad polskim morzem mogą być tym, czego spragniony turystycznych wrażeń Polak po miesiącach zamknięcia będzie oczekiwał. Pomysłów na spędzenie wolnego czasu, a także atrakcji turystycznych w kraju, na pewno nie zabraknie.

Kiedy zaś skończy się pandemia i uspokoi się sytuacja na całym świecie, znowu będzie można szukać opcji na wakacje zagranicą. Wtedy pomysłów na wypoczynek będzie można szukać na stronach takich jak www.studioprzygody.pl, gdzie znaleźć można wiele interesujących inspiracji na urlop. Zawiedzionych tym, że zagraniczne plany trzeba odłożyć na półkę można pocieszyć tym, że turystyczne destynacje w innych krajach nie znikną. Póki co trzeba się pogodzić z tym, że do nich nie pojedziemy, wykorzystując okazęe do odwiedzania różnych zakątków Polski, w tym nadmorskich miast takich jak Świnoujście.